• נפטר המג"ד הפרטיזני האחרון

 • כתב - פורום    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הלך לעולמו אחרון מפקדי הגדודים הפרטיזנים במלחמת העולם השנייה: לאוניד ברנשטיין, שזכה בעיטורים רבים ושהגדוד בראשו עמד איתר את מרכז הייצור של הטיל הבליסטי הראשון בעולם, נפטר אתמול (יום שבת) בגיל 98 בקריית אתא. בשנים האחרונות התגורר בדלות, בדירה ללא מעלית, כשהוא נזקק לכיסא גלגלים.

   ברנשטיין נולד בעיירה באוקראינה ב-1921 ועם כניסת ברית המועצות למלחמת העולם השנייה שירת כקצין בדרגת סגן צבא האדום. בהמשך נפל בשבי וכאשר ברח ממחנה השבויים החל לפעול במחתרת נגד הגרמנים. בראיון ל-ynet לפני חמש שנים סיפר כי התקבל לעבודה בחברת רכבות גרמנית וכבר במהלך תקופה זו גרם לחבלות רבות ברכבות.

  בהמשך, כאשר קיבל פיקוד על פלוגת הפרטיזנים - ובהמשך על גדוד - עסק במיקוש וחבלות, והביא להורדת 44 רכבות גרמניות מהפסים. בין השאר שחרר מחנה שבויים סובייטים בסלובקיה, כאשר חלק מהשבויים הצטרפו מיד בחזרה ללחימה תחת פיקודו.

   "באחד ממבצעי החבלה נתפסתי ונכלאתי, אבל הצלחתי להימלט", סיפר ברנשטיין באותו ראיון. "ברחתי ליער, למקום שאליו הוצנחה באוגוסט 1943 קבוצת לוחמים שהפכה לבסיס לפלוגות על שם פוז'רסקי. באחד המקרים שחררנו מחנה כליאה לשבויי מלחמה והסבנו אבדות כבדות לנאצים. בזכות המידע שהעברנו חיל האוויר הסובייטי הפציץ מתקן צבאי גרמני סודי, ששימש לניסויים בטילים גרמניים".

   אותה פעולה, מהמשמעותיות ביותר שבן לקח חלק, הייתה איתור והשמדת מרכז הייצור של הטיל V2, הטיל הבליסטי הראשון בעולם, ששימש את הגרמנים ושוגר לעבר לונדון.

  ...

  לאחר המלחמה התגורר בקייב, בירת אוקראינה. עם פירוק ברית המועצות עמד בראש אגודת הידידים אוקראינה-ישראל. בשנת 1993 עלה ארצה והתגורר בקריית אתא. בראיון לפני ארבע שנים מתח ברנשטיין ביקורת על היחס שאותו קיבל: "מעולם לא ביקשתי ולא אבקש עזרה, אבל אף אחד גם לא הציע ולא התעניין. ככה אני חי. עברתי הרבה ועדות רפואיות, קיבלתי אישור כנכה מלחמה, בלי הטבות או יחס מיוחד".

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5487166,00.html

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף