• הפטרת "מחר חודש" ויום ירושלים

 • כתב - הרב מאור תפארת    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ביום ראשון הקרוב יחול ראש חודש סיוון, ועקב כך ההפטרה שנקרא השבוע בבתי הכנסת לא תהיה ההפטרה הרגילה (הפטרת פרשת במדבר) אלא הפטרת "מחר חודש", שנקראת על שם פתיחתה "ויאמר לו (לדוד) יונתן מחר חודש". בסיפור המתואר בהפטרה, דוד חושש מפני שאול ויונתן מציע לו שלמחרת יעדר מסעודת ראש החודש בבית המלך שאול, ויונתן ינצל זאת כדי "לגשש" אצל שאול מה יחסו אל דוד. ויונתן אכן עושה זאת, וכשמגלה שיחסו של שאול אל דוד אינו אוהד (בלשון המעטה) הוא עושה מאמץ גדול ומסור לנסות לפייס אותו. וכשלצערו רואה שכלתה הרעה מאת שאול אל דוד הוא מתעצב מאוד, ואף לא משתתף בסעודה ביום ראש החודש השני. וההפטרה מסתיימת במפגש המרגש בין יונתן לדוד. לאחר שיונתן מעביר לדוד שנחבא בשדה את המסר שאכן נשקפת לו סכנה (באמצעי שסוכם עליו מראש) ושעליו לברוח, דוד יוצא ממחבואו ושניהם בוכים איש על רעהו, ויונתן משלח את דוד לדרכו במילים "לך לשלום, אשר נשבענו שנינו אנחנו בשם ה' לאמר, ה' יהיה ביני ובינך ובין זרעי ובין זרעך עד עולם".  

  וכבר אמרו חז"ל במשנה בפרקי אבות "כל אהבה שהיא תלויה בדבר בטל דבר בטלה אהבה, ושאינה תלויה בדבר בטל דבר לא בטלה אהבה". אהבה שאינה תלויה בדבר היא לבדה האהבה הנצחית. והדוגמה שמביאה המשנה לאהבה שכזו היא אהבת הריעים דוד  ויונתן, שנראית בכל היופי וההוד שלה בהפטרה שלנו.

  מסר גדול יש בהפטרה שלנו על איך נראית אהבת אמת. כותב הרב דסלר בספרו "מכתב מאליהו" שאהבה אמתית נובעת לא מכוח הנטילה אלא מכוח הנתינה. אני יכול לאהוב מישהו כי אני מקבל ממנו כל מיני טובות. אבל אהבה שכזו, "אהבה התלויה בדבר", היא חלשה ובוודאי לא נצחית. אהבה חזקה לעין ערוך ישנה כאשר דווקא אני הוא המעניק והנותן. ומביא לזה  הרב דסלר דוגמה ממעשה שהיה במלחמת העולם הראשונה – היה זוג הורים עם תינוק קטן, שנוצר מצב שהאם "נתקעה" במדינה אחרת, וכל שנות המלחמה נותק הקשר בינה לבין בנה ובעלה. כמובן שכשנגמרה המלחמה הייתה שמחה גדולה שהמשפחה שוב יכלה להתאחד. והנה זה פלא – למרות שכל השנים הללו וודאי שהאם התגעגעה מאוד לבנה הקטן, הקשר הנפשי והאהבה שחש האב כלפי בנו היו חזקים הרבה יותר מאלו של האם. כל השנים הללו שעליו היה לגדל את בנו לבדו במסירות צרבו בלבו פנימה אהבה אינסופית לבנו הקטן, מה שהיה חסר לאם שהייתה מרוחקת כל התקופה הזו. בהפטרה שלנו מופיע הצד השני של המטבע – אהבה אמתית למישהו לא תתבטא (רק) ברצון לקבל ממנו ולהיות בחברתו, אלא במסירות גדולה כלפיו וברצון חזק להעניק לו ולסייע לו  בכל מה שאפשר וצריך. וכמו שלימדנו יונתן בהתנהגותו האצילית שנבטת מכל פסוק מילה ואות בהפטרתנו.

  היום אנו מציינים את "יום ירושלים" – יום שחרור הר הבית והכותל, יחד עם שאר שטחי יהודה ושומרון במלחמת ששת הימים.  מדברים הרבה על זכותנו על ארץ ישראל וירושלים בירתנו הנצחית, הנובעת מספר הספרים - "הקושאן" שלנו על ארץ ישראל (כדברי דוד בן גוריון) והזיקה הרוחנית וההיסטורית שלנו לארצנו מזה יותר מ- 3000 שנה. אמנם, כפי שלמדנו מהפטרתנו, יש גם צד נוסף ומרכזי שצריך להיות מודגש - והוא מחויבותנו לארץ ישראל. כיוון שזו מולדתנו ונחלת אבותינו, יש לנו מחויבות ליישב אותה, לפתח אותה פיסית וכלכלית, רוחנית ותרבותית. מחויבות שמובילה לאהבת אמת וקשר נצחי. "ציון הלא תשאלי – לשלום בחורייך".

          

   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף