• הקמת מעלה החמישה

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • יום הקמת קיבוץ מעלה החמישה.

  במקום בו נלקחים חיים נקים יישובים.

  בה' כסלו תרצ"ז (37), בימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט יצאו חמישה חברים מגרעין "במעלה", לסלול דרך בהר הרוח חמישה ק"מ מקריית ענבים. משהגיעו החמישה למקום כותרו על-ידי כנופיה ערבית שהתקיפה אותם באש צולבת. כל החמישה נהרגו. באותו הזמן ישבו חברי הגרעין בקריית ענבים.

  הרצח עורר הדים רבים בארץ והלוויתם נערכה ברוב עם בבית הקברות בקריית ענבים. באותם הימים כל רצח כזה נענה בתגובת היישוב בהקמת יישובים במקום הרצח, תקופה נקראת בשם חומה ומגדל. למחרת רצח החמישה התכנסו חברי הגרעין בהשתתפותו של מנחם אושסקין והודיעו כי המחלוקת שהייתה בין חברי הגרעין היכן להתיישב תמה. וברית דמים נכרתה בין חברי הגרעין להרי ירושלים.

  בתחילה ועדת השמות הציעה את השם גבעת החמישה, אך חברי הגרעין רצו לשמר גם שם הגרעין וועדת השמות הסכימה לשם מעלה החמישה.

  כעבור שנה וחצי אור לכ' תמוז תרצ"ח באווירת חג מהולה בעצב התכנסו חברי הגרעין לקראת עלייתם לנקודת התיישבותם. וכך מתאר עיתון "דבר" את יום עלייתם:

  "חג גדול היה זה על אף היגון, עם רדת יום ב' בשבוע... התכנסו הבאים לעזרה מירושלים וחברי "במעלה" הצעירים וחברי קריית ענבים הוותיקים בצריף האוכל של "במעלה" אשר תמונת חמשת הנופלים מתנוססת בו, על אף העיצבון לא נעדרו ממנו הריקוד והשירה."

  בשעה 3 בלילה עלו המשתתפים אל קבריהם של הנרצחים קראו את תפילת יזכור שחוברה לחללי תל חי ועם אור שחר עלו בהרים להקים את היישוב החדש.

  "ביום העלייה... אומץ לב זריזות וחריצות ידיים שלטו בכל. העולים הכינו הכל מראש, תוכניות, כלי עבודה עזרה ראשונה ומזון. העוזרים עובדים במלא הרצינות והחריצות.

  ב 2 בצהריים בתום מלאכת הביצורים התכנסו הכל לטכס הנחת אבן הפינה לבניינים הראשונים. צריף העץ הגדול עומד על תילו וגם היסודות לבית הבטון הראשון הונחו.

  וכך קראו חברי הגרעין מתוך חוברת מיוחדת שהוצאה ליום זה מעל קברי חבריהם:

  "צער נפילתכם העלה אותנו במעלה עלייתנו. ידענו ביום ההוא כי דרך יחידה היא לנו בה הלכנו ונלך. בתחנת חיינו זאת הננו מודיעים זאת לכם, חברים, שקבלנו על עצמנו לשמור בטהרה ובתום על "מעלה החמישה"

   שלושת המבנים הראשונים ומגדל השמירה במעלה החמישה • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף