• נצור במצרים: הצרות של הנשיא א־סיסי פזורות בכל גבולותיו

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 •  

  מלחמת האזרחים בלוב מתקרבת יותר ויותר לקו האדום. המאבק באנשי דאעש בסיני גוזל משאבי עתק. התיירות ממשיכה לדשדש. אבל יותר מכול קהיר חוששת מסכר התחייה האתיופי, הרחק במעלה הנילוס, שמאיים על מי השתייה של 100 מיליון מצרים

  מאז הריגתו של רודן לוב מועמר קדאפי בידי כוחות המורדים שהפילו את שלטונו הממושך, שכנתה של מצרים מצויה במערבולת של לחימה פנימית. ח'ליפה חפתר, הגנרל הגולה שחזר ללוב לאחר מות קדאפי, שולט במזרח לוב. הוא נלחם בממשלה בטריפולי בראשות פאאז סאראג', פוליטיקאי ממוצא טורקי המזוהה עם האחים המוסלמים. הגנרל חפתר רשם ניצחונות גדולים וכמעט הצליח לכבוש את הבירה טריפולי, אבל אז התערבו הטורקים בלחימה.

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, גם הוא איש האחים המוסלמים, מבקש דריסת רגל במאגרי הנפט והגז הלוביים, ולפיכך חתם על הסכם צבאי עם ממשלת טריפולי ושלח לוחמים וציוד צבאי מטורקיה ללוב. בין הלוחמים כלולים מורדים סורים לשעבר שנאבקו במשטר אסד וכעת ארדואן אימץ אותם. נשיא טורקיה מספק את הסחורה – חיילים ונשק – אבל מי שמשלמת עליה היא קטאר, נסיכות הנפט השותפה בציר האחים המוסלמים. רק השבוע ביקשו הטורקים מקטאר להעביר מזומנים למימון המלחמה.

   בגנרל חפתר מצדדות ערב הסעודית ומדינות המפרץ. מצרים נחשבת גם היא לבעלת בריתם, והיא גם המאותגרת העיקרית ממתיחות בלוב בשל הגבול המשותף. החיילים המצרים בסמוך לגבול מתעמתים לא אחת עם מבריחי נשק וסמים מהמדינה השכנה, ומפעם לפעם גם נמנים הרוגים בקרב החיילים המצרים. א־סיסי סימן את העיר סירת, במרכז לוב, כקו האדום שחצייתו מזרחה תיתן את האות להתערבות הצבא המצרי בלחימה נגד הממשל בטריפולי, שכאמור מזוהה עם האחים המוסלמים, שנואי נפשו של א־סיסי. הוא תיאר את השטח בין סירת לגבול מצרים במילים "רצועת ביטחון". הגנת גבולותיה של מצרים היא ערך עליון מבחינת א־סיסי, איש צבא בעברו ששימש שר ההגנה.

  https://www.makorrishon.co.il/international/242111/

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף