• דמוקרטיה בשחור

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • חולצה שחורה, חולצה שחורה, והיא עולה, והיא עולה, והיא עולה על כל העדיים.

  את החולצה הכחולה, אותה לבשו בגאון צעירי תנועות הנוער בשנותיה הראשונות של המדינה, החליפה החולצה השחורה, סמלה של תנועתו של מוסוליני, אבי הפשיזם המודרני, ב"מצעד על רומא" לפני מאה שנה.  

   

  מבוא ורקע

  כאשר נכשלים בבחירות, יוצאים לרחובות.  זו דרכם של מפגיני בלפור לניהול דמוקרטיה.  הם לא המציאו את זה. את השראתם הם קיבלו מה"מצעד על רומא" של מוסוליני, ב-1922.  בראשית דרכו, מוסוליני, אבי הפשיזם המודרני, ניסה את כוחו באמצעים דמוקרטיים – בחירות. הוא הצליח להיבחר לפרלמנט ב-1921, אבל הישגיו האלקטורליים לא היו מרשימים במיוחד (זה בלשון המעטה).  על מנת לקצר את הדרך ול"שפר" את סיכוייו להצליח, מוסוליני הקים את תנועת החולצות השחורות – מיליציה של בריונים, ותיקי המלחמה ואחרים, שלא היססו להשתמש באלימות נגד יריביהם (הדגל השחור היה סימלה של התנועה האנרכיסטית כבר בשלהי המאה ה-19). תנועת החולצות השחורות אירגנה "הפגנות מחאה" וחוללה מהומות על מנת לגרום לאנרכיה. כך נסללה דרכו של מוסוליני לשלטון. זו היתה ה"סעודה האחרונה" של הדמוקרטיה באיטליה. תעבורנה למעלה מעשרים שנה עד שהדמוקרטיה תחזור לאיטליה.

  האספסוף הנאור העומד מאחורי מפגיני בלפור עבר תהליך דומה.  בהתחלה הוא ניסה להביס את נתניהו באמצעות הקלפי. אבל הדרך הדמוקרטית להשגת השילטון ארוכה היא וקשה. נדרש הרבה זמן על מנת לממש את המטרה ויותר מפעם זה בכלל לא מצליח. שלוש מערכות בחירות בהן הוא ניסה את כוחו, הסתיימו בכישלונות פנומנליים. גם הסיוע המאסיבי של התקשורת והתמיכה הבלתי מסויגת של מערכות אכיפת החוק לא עזרו. בצר לו, משנוכח שמהדרך הדמוקרטית לא תבוא הישועה, האספסוף שינה כיוון ואימץ את דרכו של מוסוליני.  

  אמן פוליטי בשם איתי זלאיט, הקים בחשכת הליל בכיכר רבין בת"א "מיצג מחאה" אותו הוא כינה "הסעודה האחרונה". אני מנחש שהתצוגה, והשם שהאמן נתן לה, נועדו לסמל את קיצה הממשמש ובא של הדמוקרטיה בישראל. אני מסופק אם הוא בעצמו מבין את משמעות התצוגה שלו.  הדחה של ראש ממשלה מכהן באמצעות הפגנות מחאה ומהומות רחוב זה באמת קיצה של הדמוקרטיה – "הסעודה האחרונה" שלה.  זה בדיוק מה שקרה באיטליה לפני מאה שנים. על כך נאמר ניבא ולא ידע מה ניבא.    

   

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף