• הרב קוק

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • ג' אלול
  *רב לכולם*
  *"אבא"* צווחתי ודבקתי באימי מסתירה פני בשמלתה רועדת בכל אברי.
  כך תיארה הילדה בת הארבע תקווה זליגר (לימים שריג) את הפעם הראשונה בה פגשה את הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל ידידו הטוב של אביה הרב יוסף זליגר.
  האם והבת הלכו לביתו של הרב קוק בערב יום כיפור לאחר פטירת האב. כשנכנסו לביתו של הרב קיבלו את פניהם בבכי אישתו של הרב קוק ובנותיו. "עוד מעט תיכנסי לחדר של הרב לקבל ברכה" אמרה לי אימי. ואז נפתחה דלת הזכוכית הגדולה ומתוכה יצא הצדיק. לבוש לבן וארוך לגופו, כיפה לבנה לראשו זקנו ארוך ושחור עיניו חמות וטובות מביטות בי ישר לתוך עיני בחסד וברחמים"הרב לקח את ידי הילדה ועטף אותם בחום, שם את כפות ידיו על ראשה ובריכה בחום.
  הרב קוק נולד בט"ז אלול תרכ"ה (1865) בלטוויה, ועלה ארצה בכ"ח אייר תרס"ד (1904) בתחילה היה רבה של יפו והמושבות והקים ישיבה למצוינים ביפו שנסגרה בעקבות מלחמת העולם הראשונה. וראה בחלוצים מפריחי השממה, מקדמים את הגאולה. לקראת סיום מלחמת העולם הראשונה מעורב היה הרב בדחיפה להצהרת בלפור. וכשחזר מאירופה לאחר המלחמה עלה בג' באלול תרע"ט (1919) לירושלים והקים את הרבנות הראשית.
   כשם שהיה רך אל מול יתומים וחס על עלה שנקטף עמד אל מול השלטונות ולא נבהל מלחצים ואיומים כשתבעו ממנו לוותר על הכותל וביום השבת דרש מהנציב העליון לעצור את מאורעות הדמים בתרפ"ט.


  כשראה כי יהודים נאשמים באשמות שווא בפרשת ארלוזרוב עמד לצידם ללא מורא ומבלי לחוס על כבודו. כששלטון המנדט הגביל את העלייה, דאג הרב קוק לאשרות עליה מעל למכסה לרבנים וראשי ישיבות.
  את פועלו ותרומתו לא נוכל לסכם במספר מילים אך אם נרצה להבין מניין שאב את כל מרצו ופעולותיו בשבעים שנותיו נקבל את התשובה בשירו של ביאליק:  
  *אִם-יֵשׁ אֶת-נַפְשְׁךָ לָדַעַת אֶת-הַמַּעְיָן מִמֶּנּוּ שָׁאֲב* אותו צדיק מופלא את כוחו *הוֹי, אָח נַעֲנֶה!  אֶל-בֵּית הַמִּדְרָשׁ סוּר, הַיָּשָׁן וְהַנּוֹשָׁן, בְּלֵילֵי טֵבֵת הָאֲרֻכִּים, הַשּׁוֹמֵמִים, בְּימֵי הַתַּמּוּז הַבֹּעֲרִים, הַלֹּהֲטִים*.
  מאותו מעיין בלתי נדלה שאבב את כוחו ואת ליבו הרחב והאוהב לרחוקים ולקרובים למבזים ולמשבחים לקטנים ולגדולים ובכך לבנות דורות שלמים. בג' אלול תרצ"ה (1935) סמוך ליום הולדתו השבעים נפטר הרב קוק הרב של כולם.
  תקווה זליגר לימים תהיה שריג אישתו של נחום שריג מפקד חטיבת הנגב במלחמת העצמאות ובנה יוסף שריג מנופלי קיבוץ בית השיטה במלחמת יום כיפור חיבר את השיר הידוע 'אור וירושלים'.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף