• מומחה: עימות הישראלי־איראני הסתיים במפלה ניצחת לטהראן - כל מה שנשאר להם זה לייחל להפלת נתניהו

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • מומחה: עימות הישראלי־איראני הסתיים במפלה ניצחת לטהראן - כל מה שנשאר להם זה לייחל להפלת נתניהו

  קרדיט צילום: shutterstock

  אייל זיסר, פרופסור בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ומכהן גם כסגן רקטור האוניברסיטה:

  הדיווחים, לפיהם הרחיקו האיראנים את אנשיהם מדרום סוריה והחליטו להעתיק את מוקד פעילותם משדה התעופה בדמשק לשדה התעופה טי־4 שבלב המדבר הסורי מעידים, שהסיבוב הראשון בעימות הישראלי־איראני בסוריה הסתיים במפלה ניצחת לטהראן.

  היו בישראל שהביעו חשש ומתחו ביקורת על החלטת הממשלה - בעידוד מערכת הביטחון - לצאת למערכה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה. אבל עובדה, הנחישות שגילתה ישראל השיגה את מטרותיה, בלי להצית מלחמה בגבול הצפון ותוך הימנעות ממשבר ביחסים עם רוסיה.

  הלקח החשוב מהסיבוב הראשון הוא שהמעז מנצח. איראן מצמצה ראשונה והעדיפה להימנע מעימות עם ישראל. אפשר גם שלא רצתה למתוח יתר על המידה את החבל ביחסיה עם סוריה של בשאר אל־אסד ובעיקר עם ולדימיר פוטין, פטרון המשטר בדמשק.

  לא לחינם מייחל מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, להפלת הממשלה בישראל. הוא אף מעריך, כך לפי ציטוטים מדבריו שדלפו לתקשורת, כי תגובה איראנית תקיפה להתקפות הישראליות בסוריה עשויה להשפיע על תוצאות הבחירות הקרבות בישראל. אפשר שאיראן היא העומדת מאחורי ניסיונו של הג'יהאד האסלאמי בעזה, להצית אש בגבול הרצועה. האיראנים מבקשים להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל ולכל הפחות להרתיע את ההנהגה הישראלית מהמשך המערכה נגדם. בינתיים הדבר לא עולה בידיהם.

  לכתבה המלאה ולניתוח המלא:

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/631583?utm_source=Twitter

 • תגובות 

חזרה לראש הדף