• הלוואה כנגד קרן השתלמות

 • כתב - עומר אשכנזי    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • הלוואה כנגד קרן השתלמות היא אופציה מעניינת שעשויה להיות משתלמת מאוד. בפרט מדובר על פתרון מצוין למי שזקוק לסכום כסף משמעותי מצד אחד ומצד שני לא רוצה להשתמש בכספים שהצטברו בקרן. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט לגבי אפשרויות קבלת ההלוואה מהגופים השונים שמפעילים קרנות השתלמות, הסבר מתי כדאי לבקש הלוואה ולא לפדות את הכסף שבקרן וגם המלצה לגבי הדרך המיטבית להתנהל בהקשר של מוצר החיסכון האטרקטיבי.

  מהו הסכום המרבי שאפשר לקבל כהלוואה, ובאילו תנאים היא ניתנת?

  סכום המקסימום שניתן כהלוואה על-ידי הגופים שמפעילים קרנות השתלמות תלוי באופן טבעי בסכום שהצטבר לזכותכם בקרן. בנוסף ישנה הבחנה בין כספים נזילים לבין כספים שאינם נזילים - החוסכים זכאים להלוואה בגובה של עד 70-80% מתוך החיסכון הנזיל ועד 50% מהכספים הלא נזילים. הריבית אטרקטיבית מאוד, לרוב סביב ריבית הפריים (שעומדת על 1.75% נכון ל-2020).

  כך לדוגמה בעלי קרנות השתלמות של אלטשולר שחם יכולים לקבל עד 70% מהסכום שצברו, אבל בכל מקרה לא יותר מ-500,000 ש"ח. שיעור הריבית על הלוואה זו הוא פריים, ותקופת ההחזר היא 3 שנים או 7 שנים. הראל מאפשרת לקבל עד 80% מקרן נזילה ועד 50% מקרן לא נזילה או מהכסף שהושקע במסלול מנייתי. תקופת ההחזר היא 12-84 חודשים. בקרנות ההשתלמות של עובדי ההוראה הסכום המרבי להלוואה הוא 40,000 ש"ח והריבית אטרקטיבית במיוחד: פריים מינוס אחוז (כלומר 0.75% בלבד נכון לתחילת 2020). תקופת ההחזר לעומת זאת קצרה יחסית - עד 3 שנים.

  מבחינת שיטת חישוב ההחזרים החודשיים, ישנה במרבית המקרים בחירה בין 3 אפשרויות:

  א. בלי החזרים חודשיים - תשלום כל הסכום כולל הריבית יתבצע רק לאחר שנגמר פרק הזמן שעבורו ניתנה ההלוואה.

  ב. שפיצר - תשלומים חודשיים רציפים הן של ההלוואה עצמה והן של הריבית עליה.

  ג. תשלום ריבית בלבד - לאורך תקופת ההחזר משולמת רק הריבית, והסכום עצמו מוחזר בבת אחת בתום פרק זמן זה.

  למה כדאי לבקש הלוואה כנגד קרן השתלמות?

  כשבעל קרן השתלמות זקוק לסכום כסף מידי - לכל מטרה שהיא - אופציה אחת היא כמובן למשוך את הכסף שהצטבר בקרן. ההיגיון בצעד זה מובן: כשנוצר צורך של ממש בכסף בהווה, אנחנו נותנים לכך עדיפות על פני הצורך להבטיח עתיד כלכלי יציב. יחד עם זאת משיכת הכסף עלולה לעלות לחוסך ביוקר, שכן אם עדיין לא חלפו 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה, שלטונות מס הכנסה דורשים נתח מהרווחים, ומדובר בנתח משמעותי.

  גם אם כבר חלפו 6 שנים, ומבחינת מס הכנסה ניתן לממש את החיסכון, בהחלט ייתכן שהמשך החזקת הקרן הוא הצעד הנכון יותר, בהשוואה להלוואה. הסיבה פשוטה: כשהתשואה שהקרן מניבה גבוהה מהריבית שנדרשת על ההלוואה, משתלם יותר להמשיך עם החיסכון, מה גם שממילא ניתן לקבל את הכסף הדרוש למטרה המיידית.

  איך להבטיח מקסימום תועלת גם בהווה וגם בעתיד?

  קבלת הלוואה כנגד קרן השתלמות היא פעולה טכנית פשוטה יחסית, אבל החלטות כמו איזה סכום לבקש, איזה מסלול לבחור לטובת החיסכון לטווח הבינוני ומתי כן למשוך את הכסף כדאי לקבל בעזרת מומחים מנוסים בתחום. ייעוץ מקצועי יעזור לכם להפיק את מלוא התועלת האפשרית מכלי החיסכון וגם מהאפשרות ליהנות מסכום כסף משמעותי כבר עכשיו, וכך לפרגן לעצמכם גם הווה נוח וגם עתיד בטוח.


  כל שאלה צרו קשר: 0586161676 - עומר.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף