• בנט: פליטות גזי החממה יופחתו לאפס עד 2050!

 • כתב - MotiH    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • בנט: פליטות גזי החממה יופחתו לאפס עד 2050!

  במקרה ראיתי את התכנית של איילה חסון שראינה את זנדברג שכינתה את ההכרזה של בנט לאפס פליטות ב 2050 ״החלטה אמיצה״. אז יש לממשלה הזאת כבר לוחם שנפל בקרב, אלחרומי, ועכשיו יש להם ״ראש ממשלה אמיץ״. אז במקום לבכות או לצחוק החלטתי לכתוב.

  לא הייתי אומר שזו ההבטחה הכי ריקה והכי הזויה שבנט נתן, לאיש כבר היו הרבה הבטחות ריקות והזויות, אבל ההבטחה הזאת ניתנה בפני כל העולם, וכל מי ששומע את ההבטחה ואפילו אם מבין מעט מאד בנושא, יודע שעומד בפניו איש שמחלק הבטחות ריקות וחסרות שחר.

  לא, אינני טוען שאני מומחה בגזי חממה, אבל אני בטוח מבין יותר מרוב הפוליטקאים ואנשי התקשורת שלא מהססים לפלוט שטויות. יש להם כבר מסורת רבת שנים שהעובדות והאמת מעולם לא הפריעה להם!

  הכישורים שלי בנושא:

  1. לפני מספר שנים ניסתי בשיתוף מכון ויצן לבנות מערכת שתהפוך CO2 לאבן גיר (CO2 - הוא גז החממה העיקרי שנפלט בעשרות רבות של מילארדי טונות בשנה מתחנות כח בעולם). הפרויקט לא הצליח, אחרת לא היה לנו היום וועידת אקלים ובנט היה צריך למצוא במה בנלאומית אחרת כדי לפזר שטויות. אם אדייק, הטכנולוגיה של מכון וויצמן עבדה באופן מושלם במעבדה, אבל בחלק הישומי (Upscale ) שהיה יותר באחריותי, לא הצלחנו לבנות מערכת מסחרית שניתן באופן מעשי להפעיל אותה.

  2. הייתי 5 שנים חבר בועדת המומחים לאיכות סביבה של UNIDO ארגון האו״ם לתעוש מדינות מתפתחות (תפקיד ללא שכר )

  3. אני אחד משני היזמים (Founders ) של חברה שעוסקת ברכיבים הרעילים של גזי פליטה של ארובות! (לא בגזי חממה שאינם רעילים).

  נתחיל עם העובדות. תחנות הכח של ישראל פולטות בשנה כ 70 מיליון טון (70,000,000) של CO2. המספר נשמע עצום אבל יחסית ל 10 מילארד טון שפולטים בסין המספר קטן יחסית. אני מדגיש תחנות הכח, מספר זה לא כולל מכוניות, מפעלֹים קטנים והשרפות השנתיות של יערות ישראל, שרפות שמציתים אותם ״צעירים״ מארץ לא נודעת שמרוב אהבת ארץ ישראל שורפים אותה.

  למספר העצום 70 מיליון יש סיבה פשוטה. על כל 1 טון של פחם נקי ששורפים, פולטים לאטמוספירה קצת יותר מ 3 טון של CO2. בפועל הפחם לא נקי (זאת בעיה אחרת לא פחות חמורה) לכן היחס קטן יותר 1 ל 1.5. המצב דומה בכל סוגי הדלק הפוסילי (דלק מאובנים) כמו פחם, דיזל, מזוט או גז טבעי. כאשר ישראל תעבור לגז טבעי, האוויר יהיה הרבה יותר נקי, אבל מבחינת גזי חממה לא יהיה כמעט שינוי.

  במילים אחרות אם בשנת 2050 נצרוך חשמל נצטרך לשרוף דלק פוסילי ולכן נפלוט CO2.

  לו בנט היה מתחייב על הורדה של 20% הייתי אומר מאתגר (זכרו צריכת החשמל רק גדלה ולכן צפוי לפלוט יותר גזי חממה ב 2050, לכן הורדה של 20% ממש מאדגרת) אבל ״0% פליטות״ זו אפילו לא בדיחה.

  תשאלו ומה עם אנרגית שמש, רוח, גלי ים, אצות וכו. במסגרת תפקידיי השונים יצא לי לבחון עשרות טכנולוגיות ואני יכול להגיד לכם בוודאות שעד היום עדיין לא נמצאה הטכנולוגיה שתוכל להתמודד בדלק פוסילי . אתן לכם רמז בכל טכנולוגיה״ נקיה״ צריך להשקיע משאבי עתק. לעומת זאת, אנחנו לא מייצרים את הדלק הפוסילי (פחם, דיזל וגז טבעי), השמש ייצרה אותם במשך מיליוני שנים. אנחנו בסך הכל ״קוצרים״ כורים את מלאכת של השמש.

  כל ״הפתרונות״ שהזכרתי ובחנתי קיימות כבר עשרות שנים, לו היה בהם שביב של פתרון אמיתי, יצור החשמל העולמי היה כבר מזמן מבוסס עליהם!

  אפשר לטעון שמדבור בעוד 30 שנה . מי יודע מה יקרה עד אז. כן תמיד יכולים לקרות ניסים כמו שכבר נאמר על הניסים או על המיסים!

  לדאבוני יש כן מצב שישראל תפסיק לפלוט CO2, לפתרון הזה קוראים תכנית הגרעין האירנית. לא אכנס לוויכוח כמה פצצות נדרשות למימוש פתרון זה אבל כן זו אולי הדרך היחידה שישראל תפסיק לפלוט! מה שאמרתי נשמע ציני, ממש לא! אירן מעולם לא הפסיקה לטעון שיש להכחיד את ישראל!

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף