• האמון במערכת המשפט - שירת הברבור

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • המאמינים במערכת המשפט מנו על פי סקרים קודמים בסביבות ה – 60%, הפעם חלקם באוכלוסיה ירד ל – 48%. עוד 38% אמרו במפורש כי אינם מאמינים במערכת זו.  37% אמרו, בתשובה לשאלה אחרת, כי החלטותיה הן פוליטיות.

  לפני מספר ימים, לכד את תשומת לבי מאמר מטלטל בדבר תוצאותיו של סקר שביצע מאגר מוחות בניהולו של פרופ יצחק כץ (מכון ידוע ומוכר למחקר וייעוץ בין תחומי). והובא לידיעת הציבור ב"ישראל היום" (5.5.20). אסור להתעלם מסקר זה ומתוצאותיו. 

  גם בצל אירועי הקורונה, גם בצילם של דיוני הבג"צ. בעתירות נגד הרכבת הממשלה על ידי נתניהו, מומחש מצבם העגום מאד (של מערכת המשפט ושל הבג"צ), בכל הקשור לדעת הקהל. 

  נעלה כאן על קצה המזלג את הנתונים: תחילה נציין כי המאמינים במערכת המשפט מנו על פי סקרים קודמים בסביבות ה – 60%, הפעם חלקם באוכלוסיה ירד ל – 48%. עוד 38% אמרו במפורש כי אינם מאמינים במערכת זו.  37% אמרו בתשובה לשאלה אחרת כי החלטותיה הן פוליטיות.

  הטענה המוכחת שם, סטאטיסטית, אומרת כי אמון הציבור במערכת ובשופטים מצוי בתהליך של התרסקות. לא פחות. 

  למרבה המזל התעשת הבג"ץ, אפשר לומר ברגע האחרון ממש, ודחה פה אחד את העתירה בגין זכותו של נתניהו לנהל המו"מ להרכבת הממשלה. אבל כאשר הסקר האמור לנגד עינינו, הנתונים על הירידה התלולה באמון הציבור, הנמצאת בעיצומה, מדברים בעד עצמם. למרות הכל ועל אף הכל.  

  "מְנֵא מְנֵא תְּקֵל וּפַרְסִין" - הכתובת על הקיר, אמרו הסקרים, אמרו פובליציסטים בטורי דעה, אמרו במדיה הכתובה ובזו החברתית. אבל "המשפחה" ובראשה כמובן אהרן ברק, החליטה לא לשעות לכתובת על הקיר.

  יותר מכל דבר אחר מוכיחים נתונים אלה עד כמה נואל ועד כמה מיותר היה המותב האחרון של העליונים, שהתקבץ לא מכבר לדון בסוגיה שלא היה אמורה מלכתחילה להגיע למפתנו. השאלה הנוקבת היא, אם עתה, משהחליטו לדחות את העתירה פה אחד, הם יקשיבו לטענות המועלות כנגדם, גם בנושאים כבדי משקל אחרים? האם יתקנו את סדרת החלטותיהם שגרמה, בין היתר, לחורבן הקהילה היהודית בדרום תל אביב, האם ישנו את החלטותיהם לגבי זכות הקליטה דווקא בישראל, של זוגות "מעורבים" – פלשתינים – ישראליים, בידיעה הברורה כי הם תורמים בכך ליישום זוחל של זכות השיבה? 

  רבים מאד טוענים כי כבודם לא יטרחו להטות אוזן קשבת גם היום, לפחות כל עוד הם מגובים בתמיכה גורפת של חבריהם במדיה הכתובה והאלקטרונית. "הפרינט (רובו) תומך בנו". אומרים העליונים. מסתבר שתפיסה זו הולמת גם את השקפת עולמם הפוליטית. 

  אלא שהדרישה כי בג"צ יגלה ריסון בבואו לדון בסוגיות פוליטיות, קיבלה עתה ביסוס מוצק. 

  בשים לב להערות השופטים כלפי מגישי העתירות נראה כי חלקם לפחות היטו אוזן לרחשי לב הציבור. התוצאות? – ימים יגידו.     המבקשים להזמין את הספר "כבר לא תוהה בדרכים" מתבקשים לפנות אל ההוצאה לאור: אות. מכון לעריכה  ולהוצאה לאור. רח' הברוש 37 מבשרת ציון (נא לציין בסוגריים: מרדכי ליפמן). עדיף באי מייל:  

  otmoti@netvision.net.il

  ישראלי פטריוטי            פורום חדשות ישראלי                                                               
 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף