• כיבוש באר שבע

 • כתב - יאיר ושמרית קלין    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • *מבצע משה*
  מתווך האו”ם השוודי, פולקה ברנדוט, הגיש לאו”ם, תוכנית שונה מהחלטת החלוקה, ליישוב הסכסוך. התוכנית קבעה, בין היתר, שרוב הנגב יימסר לערבים. לאחר שברנדוט נרצח ע"י יוצאי לח"י, בריטניה ראתה ביישום תוכניתו צוואה 'קדושה'.
  בישראל נוצר צורך הכרחי לקבוע 'עובדות בשטח', שישימו לאל יישום עתידי של תוכנית זו. מדינת ישראל יצאה למבצע 'עשרת המכות', מפקד המבצע יגאל אלון ישנה את שם המבצע למבצע יואב.
  בן גוריון ראה בניתוק הנגב סכנה לקיומה של המדינה. בעיני בן גוריון מטרת המבצע לא רק להסיר את המצור מעל הנגב, אלא להבטיח את קיומה של מדינת ישראל.
  מספר ימים לאחר שיצאה מדינת ישראל , החליטה מועצת הביטחון על הפסקת אש. ממשלת ישראל השהתה את תשובתה, על מנת לתת לכוחות עוד כמה ימי לחימה, להשלמת משימותיהם. עם זאת, ברור היה כי הזמן לכך קצוב. כיוון שכיבוש עזה בזמן שנותר הפך כמעט בלתי אפשרי, נפלה ההחלטה לפנות לבאר שבע.
  מפקד חזית הדרום, האלוף יגאל אלון, הטיל את המבצע לכיבוש העיר על חטיבת הנגב בפיקוד נחום שריג. שם המבצע נקרא *מבצע משה* ע"ש משה אלברט, מפקד בית אשל ומ"פ בגדוד 8 של חטיבת הנגב, אשר נהרג בהתקפה מצרית על בית אשל.


  ההתקפה על העיר החלה *בי"ח תשרי תש"ט* (21.10.48), בהרעשה ארטילרית על העיר מכמה כיוונים והחלו התקפות הסחה משוריינות. את ההבקעה לשטח המבוצר הובילה מחלקת הפריצה של גדוד 9. לאחר שהשתלטה על השכונה החדשה, שהייתה חלק מהמערך המבוצר, חדרה לעיר פלוגת "הקומנדו הצרפתי", שטיהרה את השטח הבנוי של העיר והתקדמה עד סמוך לבניין המשטרה שבו הייתה ממוקמת מפקדת הצבא המצרי. בשעה 09:00 נכנע המפקד המצרי לאחר שנורו פגזי נ"ט מתותח שהיה מוצב על זחל, לעבר בניין המשטרה. בשעות הצהריים של אותו היום נכבשה העיר, ומיכאל הנגבי נתמנה למושל הצבאי של העיר.*באר שבע עירו של אברהם אבינו שעברה מיד ליד במהלך הדורות בי"ח תשרי תש"ט, חזרה לידי בניו*. מבצע יואב הסתיים בי"ט תשרי (22.10.48) והשיג את מטרתו להסיר את המצור המצרי מעל הנגב ולהשתלט על רוב הנגב הצפוני.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף