• ראש ביה"ס למשפט: פסילת חוקים בסיטונות - תופעה שאין לה מקבילה בשום מדינה בעולם – אין מנוס מתיקון

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • ראש ביה"ס למשפט: פסילת חוקים בסיטונות - תופעה שאין לה מקבילה בשום מדינה בעולם – אין מנוס מתיקון

  קרדיט צילום: shutterstock

  פרופ' אברהם חיים אלברט דיסקין הוא חוקר בתחום מדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, מרצה במכללת שערי משפט ובמרכז הבינתחומי הרצליה, עמית בכיר בפורום קהלת ומייעץ לגורמי ממשל שונים:

  עד כה פסל בית המשפט יותר מעשרים חוקים, תופעה שאין לה מקבילה בשום מדינה בעולם. כל אחת מהפסילות ללא יוצא מהכלל שנויה במחלוקת, ולשופטים עצמם דעות שונות. כך, למשל, בפסילה האחרונה של "חוק המסתננים" קבע השופט ניל הנדל כי "אין מקום לבטל את החוק - לא מבחינה משפטית, לא מבחינה עקרונית, לא מבחינת היחסים שבין בית המשפט לבין הכנסת ואף לא מבחינה מעשית". מול מבול פסילות החוקים, חוסר העקביות ואי־הבהירות הקיצונית ביחס לעילות הפסילה, נותרה הכנסת חסרת אונים. "פסקת ההתגברות" הנדונה באה להחזיר, ולו באורח מצומצם, את זכות המילה האחרונה בענייני החקיקה לרשות המחוקקת.

  אפשרות אחת הנדונה עכשיו, היא התגברות על ידי החלטת כנסת לבטל פסילת חוק באורח מפורש וברוב של 61. סוג כזה של התגברות כרוך בשתי בעיות: ראשית, רוב פסילות החוקים התקבלו בשל סתירה לכאורה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שאינו משוריין, והתקבל בשעתו ברוב של 32 ח"כים בלבד. שנית, התגברות המצריכה פעולה מיוחדת של הכנסת, תעודד כמעט בוודאות את נטייתו של ביהמ"ש לפסול חוקים כי הרי "הכנסת יכולה להתגבר".

  לכן, אין מנוס מקבלת ההסדר המקובל בבריטניה: בית המשפט יוכל להסב את תשומת לב המחוקק לצורך הקיים לדעתו לפסול חוק על סמך עילה כלשהי. אבל אם המחוקק יבחר שלא לבטל את החוק, דבר החקיקה המאוחר הוא שיקבע, כפי שמקובל ברוב המקרים בעולם כולו ואפילו בישראל.

  לכתבה המלאה:

   http://www.israelhayom.co.il/opinion/549309

 • תגובות 

חזרה לראש הדף