• כך גרם יאיר לפיד להפסד של מיליארדי ש"ח למשק בעסקה אחת

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • כך גרם יאיר לפיד להפסד של מיליארדי ש"ח למשק בעסקה אחת

  תחילת 2013, פוטאש, ענקית הכימיקלים הקנדית, מנהלת מו"מ לרכישת השליטה בכיל מידי החברה לישראל של עידן עופר. גדוד של חברי כנסת פופוליסטים זועקים מרה: לא למכור! לא מוכרים את ים המלח לידיים זרות! זה מסוכן! כמובן, הסיסמאות כללו דברי דאגה לעובדי כיל, שעלולים לשלם את מחיר העסקה.

  פופוליזם תמיד משתמש בעובדים כקלף מנצח. לפיד, שהיה אז בתחילת כהונתו, רכב על הגל הפופוליסטי הזה והוציא הודעה שהוא מתנגד באופן גורף למו"מ עם פוטאש

  הסירוב של לפיד למכור את השליטה בכיל לקנדים משקפת בדיוק את החוליים של התנהגות הפוליטיקאים. לפיד יכול לתלות את החלטתו בגיבוי מהדרגים המקצועיים (במקרה הזה מיכל עבאדי-בויאנג'גו, לשעבר החשכ"לית, שנתמכה גם היא בחוות דעת שהזמינה), אבל ההישענות הזו אינה פוטרת אותו מאחריות. נהפוך הוא, האחריות היא שלו ורק שלו. 

  האחריות של פוליטיקאי, במיוחד שר אוצר, היא להתעלם מכל רעשי הרקע, מכל המשבים והמשובים התקשורתיים, להתנתק מכל הפופוליזם, לא להתבטל בפני הפופוליזם ולא להתמכר לכתבות של מחיאות כפיים סוערות בעיתונות. האחריות שלו לקבל את ההחלטות הטובות ביותר למשק הישראלי וההחלטה למכור את השליטה בכיל, כחלק מעסקאות גלובליות רבות שמתבצעות, יכולה הייתה להכניס לקופת המדינה מיליארדי שקלים ולייצר ערך רב לבעלי המניות של כיל, נוסף על בעלת השליטה.

  לכתבה המלאה:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001205237

 • תגובות 

חזרה לראש הדף