• ביהמ"ש העליון: עוד מעידה אחת ואבדנו

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • תהליך הבחירות, במיוחד עצם הטלת הפתק בקלפי, הוא ממהותה הבסיסית ביותר של הדמוקרטיה. כאן לא מתפלספים. כאן מטילים את הפתק וקובעים בפועל מי ינהל את המדינה. ואיך אותו נבחר ינהל אותה.

  זיוף, במיוחד במקום כזה, הוא בבחינת הטלת שיקוץ בקודש הקדשים. האם לכך תתן ועדת הבחירות המרכזית את אישורה?

  כל הסוקר נכוחה, את דרך החתחתים בה בחר ללכת ביהמ"ש העליון, בשנים האחרונות, יתקשה להבין את פישרה. לאן הוא הולך? מה היא מגמתו? לאן הוא בדיוק מוליך אותנו? אין מהמורה, אין שיבוש כביש, אין מכשול, שהמוסד המכובד (לשעבר?), לא מתאמץ ליפול לתוכו... באחרונה נפילות אלה באות בצרורות. הן מתמשכות לאורך זמן. וכמובן הנפילה בה' הידיעה, האחת והמיוחדת שאנו אוכלים ונאכל את פרי הבאושים שלה, היום ובעתיד הנראה לעיין: זו המעוגנת בדרום תל אביב... אבל הפעם לא לשם כך התכנסנו.

  באחרונה החליטו ביהמ"ש העליון או יוצאת חלציו, ועדת הבחירות המרכזית, לשבור את השיאים של עצמם. זאת כאשר היו"ר שלה, חנן מלצר, החליט לאסור הצבת מכשיר תומך לחימה מובהק בזיופים - מצלמות בקלפיות.

  תהליך הבחירות, במיוחד עצם מעשה הטלת הפתק בקלפי, הוא ממהותה הבסיסית ביותר של הדמוקרטיה. כאן לא מתפלספים. כאן מטילים את הפתק וקובעים בפועל מי ינהל את המדינה. ואיך אותו נבחר ינהל אותה. זיוף במקום כזה הוא בבחינת הטלת שיקוץ בקודש הקדשים.

  התברר כי בבחירות האחרונות בוצעו פשעים/זיופים כאלה לרוב (עד עכשיו, אוי לבוּשה, לא סיימה משטרת ישראל את החקירה בנושא זה מהבחירות האחרונות), וכאלה היו לרוב בקלפיות בהן מרבית המצביעים הם בני דודנו. לקראת הבחירות הקרבות נראה בעליל כי דפוס ההצבעה הזה, בהעדר מצלמות, יחזור על עצמו ואולי ביתר שאת. שוב ביהמ"ש או שלוחיו קובעים: מראה עין של דמוקרטיה, עדיף על דמוקרטיה בפועל. מסתבר כי משטר  ה"כאילו"... כבש גם חלקה מיוחדת זו. חברי ועדת הבחירות המרכזית לא הבינו את הייחוד שבעבודתה. כן. דווקא הם...

  השופט מלצר ציין עם זאת כי ניתן יהיה להציב מצלמות בקלפיות רק אם זו תורשה על ידי חקיקה ראשית בכנסת.

  עכשיו נמסר כי תנועת הליכוד החליטה, בלית ברירה, ליזום חקיקה כזו, המחייבת הצבת מצלמות בקלפיות, אולם חברים, בל נטעה. מלצר החליט ברוב נדיבותו לאפשר הצבת המצלמות  כשהוא יודע היטב שמפאת הזמן הקצר לא ניתן יהיה ללכת בדרך זו. ואגב ממתי המערכת המשפטית מקפידה כל כך על החוק כלשונו?  


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף